2023
Program Festiwalu Sfera Ruchu_Toruń 2023
Spektakle Sfery Ruchu_Toruń 2023
Piątek 30 czerwca, godz. 18.00
1. Razem jesteśmy osobno, Teatr Tańca AKRO, choreografia: Joanna Miś-Fudali, koncepcja: Kamil Adamczak
Stół, symbol domu, współbiesidowania, gościnności, bycia razem. Jednak czy osoby, które przy nim zasiadają, są razem? Czy jest to miejsce rzeczywistego spotkania, czy razem przytrafia się przez przypadek? Osoby te niosą wiele znaczeń, tak jak wieloznaczne okazuje się ich spotkanie. Co je łączy...?
Teatr Tańca AKRO grupa dorosła składa się z tancerzy, którzy 30 lat temu tworzyli pierwszy skład AKRO. Po latach wracają jako dorośli, dojrzali tancerze by z okazji 30lecia Zespołu stanąć po raz kolejny wspólnie na scenie.
Teatr Tańca AKRO formacja artystyczna i jednocześnie laboratorium ruchu. Od 30 lat penetruje materię choreografii, wciąż poszukując kompromisu pomiędzy tym co taneczne a tym co teatralne. W przedstawieniach Akro, widz odnajduje zarówno taneczną narrację, jak i teatralną dramaturgię. Jedno przenika się z drugim tworząc swoisty i charakterystyczny styl. Amatorzy pięknego ruchu i choreografii odnajdują w przedstawieniach te właśnie elementy, co do których tancerze nie pozostawiają wątpliwości – taniec Akro wynika z bardzo dobrego opanowania warsztatu oraz trudnego i pracochłonnego zmagania się z możliwościami i ograniczeniami własnego ciała. A jednak każdy spektakl Akro to również konsekwentnie opowiedziana historia, czasami ukryta w tańcu, a czasami opowiedziana na jego tle. Historie opowiadane przez Akro są inspirowane życiem w ogóle oraz zjawiskami społecznymi i kulturowymi. Na tym właśnie polega wyjątkowość i unikalność Akro – urok choreografii i magia teatru w jednym, kilkudziesięciominutowym widowisku. Własny styl i urok Akro, oraz autorskie spojrzenie Joanny Miś-Fudali – reżysera i choreografa zespołu, zostały wielokrotnie docenione przez widownie i wymagających jurorów kilkunastu festiwali w kraju i za granicą. Czas płynie a Akro z ciekawością się mu przygląda i snuje swoje refleksje.
Taniec: Honorata Fudali, Justyna Frymark-Hecer, Aleksandra Manisz-Kubiak, Joanna Miś-Fudali, Katarzyna Rasiewicz, Marta Robaczewska, Kamil Adamczak
Muzyka: Dj Krush – Just Wanna Touch Her, Bau – Raquel, Clint Mansell – Hope Overture, Let No Man Steal Your Thyme
2. GORGONA, choreografia i taniec: Paulina Wycichowska
Gorgona – trochę dziewczyna, trochę starucha. Piękna i bestia – kobieta w menopauzie. Kąsa wężowym włosem, podnosi spiżowe ręce, rozpościera skrzydła. Wie i patrzy - widzi. Niesie lęk, powiew Hadesu i śmierci. Uważaj gdzie patrzysz - może zmienić w kamień. Sama kamienieje pod wpływem spojrzeń. Zwyciężona, nadal patrzy.
ad. dr Paulina Wycichowska, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu Kierownik Zakładu Tańca AWF Poznań, Choreografka, wykładowczyni akademicka, pedagożka tańca i tancerka, arteterapeutka, trenerka Pilates Core, twórczyni autorskiej metody budowania świadomości ciała i ruchu I Mind The Step. Interesuje ją holistyczne i interdyscyplinarne podejście do człowieka, procesów nauczania i uczenia się oraz uprawiania i upowszechniania sztuki. Prowadzi również treningi uważności i kreatywności w ramach warsztatów arteterapeutycznych i rozwojowych. W swoich różnorodnych aktywnościach dzieli się przekonaniem w transformującą moc tańca jako dziedziny sztuki, nauki, terapii i komunikacji. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu i London Contemporary Dance School (University of Kent), gdzie studiowała taniec współczesny w wymiarze wykonawczym, pedagogicznym i choreograficznym. Paulina jest również absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (muzyka kościelna), Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu (dziennikarstwo i komunikacja społeczna) i Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (arteterapia). Uzyskała doktorat w dziedzinie sztuk muzycznych z wyróżnieniem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Członkini ZASP i Polskiego Forum Choreologicznego. Uprzednio związana zawodowo przez 17 lat z Polskim Teatrem Tańca jako solistka i choreografka, obecnie jest artystką niezależną. Choreografka od ponad 25 lat, swoje prace realizowała w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Wykładowczyni na kierunku taniec w kulturze fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, kierunku taniec współczesny i choreografia i teoria tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, kierunku somatyka w tańcu i terapii w tańcu Akademii Muzycznej w Łodzi i Podyplomowego Studium Arteterapii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Prowadzi również autorskie zajęcia z tańca kreatywnego opartego na teorii ruchu Rudolfa Labana. Jest także trenerką metody Pilates Core, koncentrującej się na stabilizacji głębokiej kręgosłupa. Od ponad 25 lat współpracuje z wieloma ośrodkami w Polsce realizując warsztaty tańca współczesnego, technik modern, kompozycji, terapii ciała i choreologii na wszystkich poziomach zaawansowania.
Muzyka: Hubert Karmiński – SEAMOON
3. Autoportret, choreografia: Maria Pieńkus i Monika Małycha
Silna kobieta, ma w sobie cechy wojowniczki. Nieprzewidywalna nawet dla samej siebie, próbuje dostosować się do współczesnego świata, ale jednocześnie przekracza granice, wyznaczając własne reguły. To, co w sobie skrywa, wciąż czeka na odkrycie.
Maria Pieńkus tancerka, performerka. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego o profilu taneczno-teatralnym w Krakowie. Członkini zespołu "Poruszenie" prowadzonego przez Monikę Małychę.
Taniec: Maria Pieńkus
Muzyka: Wardruna – Voluspá
4. Odlot, Teatr Tańca AKRO, choreografia: Joanna Miś-Fudali
Klucze różnobarwnych ptaków zmierzających do… Dokąd? Dlaczego tak zachwycają? Szybujące, szukające, spłoszone, piękne. Niektóre samotne. Inne z silnym poczuciem wspólnoty. Zawsze gotowe do odlotu. Może gdybyśmy obserwowali ptaki, nauczylibyśmy się być wolni? Czy nie za tym tęsknimy? Odlot…
Teatr Tańca AKRO to formacja artystyczna i jednocześnie laboratorium ruchu, działająca przy Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu od 1993 roku. Twórczynią koncepcji artystycznej AKRO i choreografem zespołu jest Joanna Miś-Fudali.
Głównym założeniem AKRO jest poszukiwanie nowych form wyrazu poprzez taniec, ruch. Zespół pracuje w oparciu o technikę tańca współczesnego, wzbogaconą o język teatru i improwizację. Umiejętności techniczne uczestnicy zdobywają podczas zajęć oraz warsztatów.
Grupa uczestniczy w festiwalach tańca współczesnego i teatrów tańca zarówno w kraju jak i za granicą. Bierze też udział w międzynarodowych projektach, m.in. w Holandii, na Litwie, w Bułgarii, Hiszpanii i Czechach, nawiązując współpracę z innymi zespołami związanymi z tańcem, teatrem i muzyką.
Taniec: Kinga Chojnacka, Joanna Domagalska, Katarzyna Figura, Honorata Fudali, Weronika Gajewska, Kinga Hecer, Lena Musiał, Weronika Nowakowska, Dagmara Szpila, Wiktoria Szwajda, Nela Urbańska, Kinga Więckowska, Agnieszka Włodarczyk
Muzyka: Olafur Arnalds – Endalaus II, Dictaphone – Tango Doerell, Dictaphone – Sonne Free, The Cinematic Orchestra – Arrival of the Birds
5. (Un)forgettable, choreografia i taniec: Jakub Dykta
Przygnieciony myślami
Słyszę różne dźwięki
Z zamkniętymi oczami
Otaczają mnie lęki
Nie słyszę już własnego oddechu
Nie chcę oczu otwierać
Ukryty w martwym bezdechu
Nie chcę umierać
Gdy Świat zapomina, historia się powtarza
Praca inspirowana książką Zofii Nałkowskiej "Medaliony"
Kuba Dykta – Ukończył roczny kurs choreografii Scenicznej w Krakowie w Studiu Tańca Hurtownia Ruchu pod opieką artystyczną Iwony Olszowskiej. W ramach kursu przygotował etiudę (Un)forgettable. Za swoją etiudę (Trans)ition otrzymał drugie miejsce na międzynarodowym konkurie My Dance w Tarnowie w ramach wydarzenia Scena Otwarta. Z tańcem związany od 11 lat czynnie biorąc udział w różnych zawodach tańca i konkursach choreograficznych. Za udział w tegorocznym konkursie Solo Duo nagrodzony zaproszeniem na Festiwal Mandala i wieczór krótkich form choreograficznych pt.: Zjednoczone Stany Zmyślone, dostając tym samym wyróżnienie Teatru Tańca Rozbark i Fundacji Rozwoju Tańca Eferte.
Muzyka: John Williams, Itzhak Perlman, Boston Symphony Orchestra - Schindler List Theme The Album Leaf –Window
6. Po cichu Cię, Teatr Tańca Enza, choreografia: Gabriela Keller-Janus, dramaturgia: Stanisław Miedziewski
Gdybyś urodziła się wcześniej, gdybyś kochała wcześniej? Czy świat pozwoliłby Ci na wolność? Kiedyś musiałaś być cicho a dziś? Myślę,że dziś już nie musisz
TTEnza istnieje od ponad 20 lat .Na stałe pracuje i ćwiczy W Teatrze Rondo w Słupsku. Na swoim koncie ma dużo spektakli ,które wystawia repertuarowo w Teatrze Rondo. Choreografem jest Gabriela Keller i od lat czynna pomocą służą jej Agnieszka Chmielnik i Klaudia Janus.
Taniec: Klaudia Janus, Agnieszka Chmielnik
Muzyka: Helena Warska
7. Saves Our Souls, choreografia i taniec: Julia Bentkowska
Inspiracją do stworzenia etiudy choreograficznej pod tytułem ,,Saves Our Souls” było społeczne zjawisko choreomanii. Obserwując środowisko tancerzy można często zauważyć ich duże zaangażowanie i ciągły pęd za spełnieniem oczekiwań, który często prowadzi do pewnego rodzaju obsesji. Dążenie do osiągnięcia stanu maximum perfekcji w tańcu, często przepłacają kosztem swojego zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Presja, ciągła myśl, że zawsze są niewystarczająco dobrzy, ambicje i chęć osiągnięcia czegoś więcej nie pozwala im zwolnić i nie przynosi oczekiwanej satysfakcji. Często tracą oni kontrolę i popadają w pewnego rodzaju trans, który doprowadza do wyczerpania, przytłoczenia i zmęczenia organizmu. Trans tancerzy przyjmuje pewną formę obsesji, zjawisko to przypomina taneczną manie.
Julia Bentkowska artystka z Polski, od najmłodszych lat analizuje i praktykuje ruch. Obecnie studentka pierwszego stopnia kierunku Taniec w Kulturze Fizycznej na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu o specjalności tancerz nauczyciel. Aktywna uczestniczka SKN Pracownia Nauk o Tańcu. Jedna z tancerek zespołu Kompanii Tańca założony przez Agnieszkę Doberską. Poszerza swoją wiedzę, umiejętności w Polskim Teatrze Tańca oraz Centrum Pendulum, pod okiem Adriana Radwańskiego, Wojciecha Furmana, Artura Bieńkowskiego, Pawła Malickiego, Krystyny Szydłowskiej, Moniki Błaszczak. Współtworzyła spektakle, takie jak: „Limit”, „Bezkres ludzkiej niewinności”, „Rytmy somnambulików”, „Pieśni żałobne”, ,,Fluid 360”.
Muzyka: Przemysław Degórski - Hyrule whatevs
8. The Road, Connecting Arts and Theatre Dance Company/Fundacja Tkalnia Sztuki, choreografia: Daria Szymańska
Nie ma nic smutniejszego niż droga donikąd. Bez początku, bez końca i możliwego do rozpoznania celu. W spektaklu, pełnej mozaice ludzkich przypadków, spotkań, bezsilności przesyconych melancholią bezkresu, czai się wspólny sens. Bohaterowie będąc na bezdrożu wszechświata opowiadają fragmenty pamiętników „Kwiatu Istnienia”, podróżując w różnych kierunkach, w kosmosie marzeń, rzeki wspomnień i szczypty snu. Zatrzymując się przed ścianą tajemnicy, „którędy”? - musimy pamiętać, że podróż może być też wewnętrzna i odbywać się w nas samych.
Connecting Arts and Theatre Dance Company to coś więcej niż tylko teatr tańca. To przestrzeń dla wszechstronnych, młodych, utalentowanych artystów pragnący zderzyć się z kreatywną rzeczywistością. Jest to IDEA ŁĄCZENIA I TWORZENIA różnorodności i umiejętności w jedną spójną całość. Bazą jest ruch - taniec - teatr. Całość zrzesza FUNDACJA Tkalnia Sztuki, do której CA&TDC przynależy jako jedna ze struktur działań twórczych. Do spektakli i produkcji teatralnych zapraszani są tancerze z różnych środowisk artystycznych. W przypadku produkcji THE ROAD zostały zaproszone do procesu tancerki Atelier Sztuk Taneczno Teatralnych klas taneczno-teatralnych z Łodzi. Connecting Arts and Theatre Dance Company wraz z Tkalnią Sztuki nieustannie poszerza zakres swoich doświadczeń w działaniach performatywnych, spektaklach, filmach, warsztatach, festiwalach i wielu innych:) https://www.facebook.com/ConnectingArtsTheatre/ https://www.facebook.com/TkalniaSztuki
Choreograf mgr Daria Szymańska - tancerka, choreograf, pedagog tańca, performerka, scenografka. Członkini Stowarzyszenia Targowa 62. Współkoordynatorka projektu Szwalnia Kolektyw w Teatrze Szwalnia w Łodzi. Pomysłodawczyni nieformalnej grupy Connecting Arts and Theatre Dance Company działającej przy Teatrze Szwalnia w Łodzi. Prezes i założycielka fundacji TKALNIA SZTUKI. Koordynatorka artystyczna, wykładowca, trener tańca sportowego Atelier Sztuk Taneczno-Teatralnych w Międzynarodowej Szkole Mistrzostwa Sportowego w Łodzi. Twórczyni własnej metodyki pracy i programu nauczania profesjonalnych tancerzy, aktorów, muzyków i amatorów ruchu: contemporary exalt experience oraz physical/theatre contemporary. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi, a także Akademii Muzycznej Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski (Specjalność: Choreografia i Techniki Tańca). Była studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru, oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi przy Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej im. Leona Schillera w Łodzi. Certyfikowany instruktora tańca współczesnego honorowany w krajach UE wydany przez Rektora Akademii Sportu. Uzyskała certyfikat ukończenia projektu „Profesjonalny tancerz tańca współczesnego” wydany przez Akademię Sztuki Tańca. Ukończyła Kursu Instruktora Tańca, zorganizowanego przez Ośrodek Instruktorsko Metodyczny przy ŁDK pod patronatem Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego Specjalność: taniec współczesny. Jako tancerka posiada doświadczenie i kwalifikacje w technice tańca towarzyskiego, międzynarodową klasę „S”. Rezydentka projektu choreograficzno-artystycznego z obszaru tańca współczesnego, realizowaną w ramach programu Przestrzenie Sztuki w Lublinie 2021. Jako choreograf i pedagog współpracuje z Państwową Wyższą Szkołą Filmową Telewizyjna i Teatralna oraz Teatrem Studyjnym w Łodzi. Trener, pedagog i choreograf klubów sportowych UKS VIKTORIA (Łódź), Akademia Tańca 4-20 (Skierniewice), EsKadra (Pabianice), Cantinero (Tomaszów Mazowiecki). Ważniejsze produkcje teatralne i filmowe: „Czerwona Wieża”, „Link” „PlasticFantastic” „Grażyna”, „Dżuma”, „Luminous”, „Equilibrium”, „Isolation”, „Sequence”, „flow”, „breathing.lodz, ”Dance Macabre”„Mgnienie”, „Moments” „Mgnienie”, „Ubodło”, „Lucy”, warsztaty Ewy Braun 2017,2018, projekt DJI, „Papierowe Kwiaty” „KABARET” musical dyplomowy PWSFTViT 2018, „NIE JEDZ TEGO TO JEST NA ŚWIĘTA”, „OLEANNA”, spektakl dyplomowy 2022 „Mary Page”. Współpracuje i współtworzy spektakle teatralne w teatrze Chorea w Łodzi: „Tragedia Jana”, „2045 Miniopera Metafizyczna”, „Salto Mortale”, „Śmierć siedzi na gruszy i się nie rusza”.
Taniec: Alesandra Metera, Nicola Gremplica, Zuzanna Gonera, Oliwia Supeł, Zuzanna Grygiel, Anna Szymczak, Zuzanna Tkaczyk, Sandra Zasada, Kaja Peska, Paulina Plewy, Julia Głowadzka, Weronika Wenerska, Julia Jagodzińska
Muzyka: Recomposed by Max Richter: Vivaldi, The Four Seasons
Sobota 1 lipca, godz. 18.00
1. Dzień za dniem, Teatr Tańca AKRO, choreografia: Joanna Miś-Fudali
Budzimy się, wchodzimy w nowy dzień, przygotowujemy, idziemy do pracy. Po pracy zakupy, spotkania, zadania na dziś. Codzienna rutyna. W pośpiechu, w zapętleniu. I już wieczór. I znów minął dzień. I tak mija życie. Dzień za dniem.
Dorosłą grupę Teatru Tańca AKRO tworzą byli członkowie Zespołu oraz osoby, które jako dorosłe rozpoczęły swoją taneczną drogę pod okiem i kierunkiem Joanny Miś-Fudali. Teatr Tańca AKRO formacja artystyczna i jednocześnie laboratorium ruchu. Od 30 lat penetruje materię choreografii, wciąż poszukując kompromisu pomiędzy tym co taneczne a tym co teatralne. W przedstawieniach Akro, widz odnajduje zarówno taneczną narrację, jak i teatralną dramaturgię. Jedno przenika się z drugim tworząc swoisty i charakterystyczny styl.
Taniec: Magdalena Bujalska, Barbara Drygalska, Agnieszka Grabowska, Julia Kapelańska-Pręgowska, Aleksandra Manisz-Kubiak, Joanna Marcinkiewicz, Dominika Miękus, Małgorzata Pośpiech, Katarzyna Rasiewicz, Karolina Ryfka – Dulka, Radosław Kubiak, Krzysztof Skibicki
Muzyka: Future Sound Of London - Vit Drowning - Through Your Gills I Breathe, Jan Garbarek Group – Twelve Moons - Darvànan, Pink Floyd – High Hopes
2. AE 73, choreografia: Monika Małycha i Kornelia Płaszczymąka
AE 73 to krótka etiuda inspirowana jednym z obrazów Zdzisława Beksińskiego. Forma taneczna zaprowadzi nas na meandry życia cieni w głowie człowieka.. zada nam pytanie: co dzieje się gdy rozum idzie spać? Przypomni o lęku i strachu które są nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji.
Kornelia Płaszczymąka - tancerka zespołu teatru tańca Poruszenie, nauczycielka jogi, uczestniczka wielu warsztatów tanecznych i labów min GagaLab Berlin, BMC, związana z tańcem współczesnym na różnych przestrzeniach.
Monika Małycha - absolwentka kulturoznawstwa (spec. teatrologia) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W roku 2013 ukończyła kurs instruktora tańca organizowany przez Centrum Szkoleń Artystycznych „Ramada” w Opolu, a w roku 2017 Kurs Choreografii Scenicznej w Hurtowni Ruchu w Krakowie. Choreografka zespołu Poruszenie, działającego w SKT „Flamenco” w Siemianowicach Śląskich.
Taniec: Kornelia Płaszczymąka
Muzyka: Nine Inch Nails - the hall of souls
3. Stop war, Teatr Tańca Enza Junior, choreografia: Gabriela Keller-Janus i Agnieszka Chmielnik
24 lutego 2022 rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Armia Ukrainy broni się do dzis. Liczba ofiar to ponad 100 tys. ze strony Ukrainy. My Polacy stanęliśmy na wysokości zadania. Pomagalismy i pomagamy jak umiemy i możemy. Nie jesteśmy obok. My artyści też wyrażamy swój ból i żal.
TT ENZA junior istnieje od 10 lat w Teatrze Rondo w Słupsku. Jest laureatem wielu festiwali tanecznych.
Taniec: Kinga Dalecka, Agnieszka Wilecka, Maja Słowińska, Emila Wołoszyn, Oliwia Theil, Michalina Olejniczak
Muzyka: Woodkid - Ghoust Lights
4. Fluktuacja, choreografia: Natalia Kowol, Natalia Jumas i Monika Małycha
Fluktuacja opisuje przypadkowe, nieprzewidywalne odchylenia od średniej wartości zmiennej losowej (np. wielkości fizycznej), która podlega stochastycznym zmianom w czasie i nie wykazuje żadnej tendencji. W ten sam sposób można przedstawić charakter naszej pracy, która opiera się na poddaniu się przeciążeniom i świadomości sił, które nas otaczają.
Natalia Kowol i Natalia Jumas - tancerki grupy Poruszenie działającej w SKT "Flamenco" w Siemianowicach Śląskich pod opieką Moniki Małychy. Zatańczyły także w spektaklu „Efekt Motyla”, który zdobył nagrodę publiczności podczas ubiegłorocznej edycji #Śląska_inicjatywa_intencse w Teatrze Tańca Rozbark.
Taniec: Natalia Kowol, Natalia Jumas
5. Arterie, Gliwicki Teatr Tańca Adult, choreografia: Paweł Tyszkiewicz
Arterie poruszają temat społeczności, organicznej tkanki ludzkiego współistnienia w kontekście jednostki jako zbioru indywidualnych osobowości. Dialogują z tym na ile personalne uwarunkowania każdej składowej grupy wpływają na jej kształt oraz czy finalnie możliwe jest narzucenie siebie, swojego "ja", pozostałej części bez utraty wartości jakie może wnieść inna jednostka.
GTTAdult to młoda/dorosła grupa, która powstała przy Gliwickiej Pracowni Tańca dwa lata temu, ale tancerki wchodzące w skład, swoją drogę taneczną rozpoczęły już dawno temu. Na co dzień łączą obowiązki zawodowe z możliwością uczestniczenia w zajęciach z tańca współczesnego i pod kierunkiem Pawła Tyszkiewicza - tancerza, choreografa, pedagoga, absolwenta WTT w Bytomiu kontynuują swój dalszy rozwój taneczny.
Taniec: Julia Kulawik, Monika Skworc, Maja Kozyra, Agata Gabryel, Pola Filipkowska, Natalia Borszcz, Weronika Sadza, Olimpia Przybyła, Magdalena Pyzik, Iza Lasota
Muzyka autorska: wyk. Dawid Nowakowski, Kanding Ray Epsilon
6. Let Us Fight For A New World, choreografia: Artur Grabarczyk
Let Us Fight For a New World to duet zainspirowany słynnym monologiem Charliego Chaplina z filmu The Great Dictator. W sferze ruchu silnie powiązany z warstwą tekstową. To metaforyczna walka o powrót do bycia człowiekiem. Poszukiwanie nadziei i dobra w świecie pełnym napięcia i niepokoju.
Aleksandra Szeląg i Maria Wołoszyk to uczennice odpowiednio klas VII i VI, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. Prowadzone są przez Artura Grabarczyka - tancerza, choreografa i pedagoga, absolwenta Gdańskiej OSB i Northern School of Contemporary Dance w Leeds. Jest byłym tancerzem Scottish Dance Theatre, Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Teatru Tańca Zawirowania. Obecnie tańczy i tworzy z Compagnie Didier Théron oraz zespołem h.art company, którego jest liderem. Jego prace pokazywane są szerokiej publiczności w kraju i za granicą m.in. h.art company, Kielecki Teatr Tańca, Scottish Contemporary School w Dundee, Teatr Tańca Zawirowania. Stypendysta MInistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta MIasta Gdańsk. Nominowany do Nagrody Perły Tańca.
Taniec: Aleksandra Szeląg, Maria Wołoszyk
Muzyka: Charlie Chaplin - The Finał Speech - The Great Dictator
7. Parówki rosną na drzewach, Zokinazoli, choreografia: Natalia „Sarna” Kladziwa
Spektakl Parówki rosną na drzewach niezależnego teatru tańca Zokinazoli został stworzony w odpowiedzi na reklamę telewizyjną pewnej firmy wędliniarskiej przedstawiającą uśmiechnięte parówki wiszące na drzewach. Jest wyrazem niezgody na fałszywe obrazy, którymi jesteśmy bombardowani przez media społecznościowe. Powstał w odpowiedzi na etyczne dylematy, przed którymi staje człowiek XXI wieku. Jeść mięso czy nie jeść mięsa? Czy decyzje przeze mnie podejmowane są przemyślane? Spektakl jest metaforą świadomych wyborów, próbą skłonienia widza do refleksji nad podejmowanymi przez siebie życiowymi decyzjami.
Zokinazoli to niezależna grupa, która zrzesza młodych artystów z różnych miast Polski, w większości studentów i absolwentów tańca. Działa od 2018 roku, ma na swoim koncie kilka prezentacji spektaklu oraz zorganizowanie 60 weekendowych warsztatów tańca.
Natalia Sarna Kladziwa - tancerka, choreografka, nauczycielka, organizatorka wydarzeń związanych z tańcem. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Zabrzu i Prywatnej Szkoły Baletowej w Gliwicach. Ukończyła studia wyższe na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linz, w Austrii na poziomie licencjatu (taniec współczesny, movement research, pedagogika tańca) oraz na Akademii Muzycznej w Łodzi na poziomie magistra (choreografia, pedagogika). Swoją karierę taneczną rozpoczynała w zabrzańskim zespole Teatr Wyobraźni oraz street-dance’owej grupie Ślunski Azyl. W 2014 roku wyprowadziła się do Łodzi, gdzie pracowała z grupą KIJO, z którą wystąpiła m.in. w projekcie “KISZ” (Dotknij Teatru 2015) oraz “Improtest”. Wraz z Anna Achimowicz Dance Company wystąpiła w Wiedniu (Take Festival 2016), a z zespołem muzycznym Cosovel podczas koncertów w Seulu (Zandari Festa 2017, Mu:con 2017). Dzięki otrzymaniu stypendium wzięła udział w kreacji uznanego na świecie choreografa Antona Lachky “speede puzzle” na Korfu (One Small Step 2017). Współpracowała z zespołem Art Movement Marcina Mrozińskiego (2018-2019). Tańczyła w spektaklu Tomka Ciesielskiego “Karaoke”(Festiwal Kalejdoskop 2020), “Odyseja” (Zawirowania 2020, Choreografie Miasta 2021, Festiwal Malta 2022, Menų festivalis Platforma 2022) i spektaklu “Blisko” (Mandala Performance Festival 2022). Jako tancerka wystąpiła również w spektaklu Marleny Bełdzikowskiej “W drodze” (Sztukaterie 2021) i w performansie Anny Wytych-Wierzgacz “Geometrycznie” (Festiwal Kalejdoskop 2021). Stworzyła choreografię do spektaklu “Kto nie ma nic, ten może wszystko” (2021) w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Jest założycielką i choreografką niezależnego teatru tańca Zokinazoli, z którą zrealizowała spektakle “Parówki rosną na drzewach” i “Humbug”. Jej choreografie zostały nagrodzone m.in. podczas Śląskiej Inicjatywy Intenc/se w Teatrze Rozbark w Bytomiu oraz podczas Ogólnopolskich Spotkań Tanecznych Reakcje w Bełchatowie. Jako pedagożka tańca pracuje stale i z wielką pasją od 15 lat ucząc głównie tańca współczesnego, klasycznego, jazzu i improwizacji. Zorganizowała ponad 60 weekendowych warsztatów tańca oraz 5 obozów tanecznych dla dorosłych “Wzloty”. W życiu chce być najlepszą wersją siebie samej, więc wciąż się szkoli i podnosi swoje kwalifikacje.
Taniec: Katarzyna Najder, Aleksandra Janoska, Aleksandra Florjańska, Piotr Gołębiowski, Kinga Szema, Anna Orkisz, Patrycja Smoleń, Julia Pietrowicz
Muzyka: Dortmunder Philharmoniker & Marc Romboy - Reconstructing Debussy (fragmenty)